Stavba ohrady: Jak ošetřit dřevo před zakopáním do země?

Jak ošetřit dřevo před zakopáním do země? To je problém, kterým si láme hlavu řada profesionálních řemeslníků i hobby stavebníků.

Je celá řada takových případů. Příkladem je stavba ohrady pro koně, krávy, či ovce, jiným příkladem je stavba plotu, stavba dětské houpačky a nesmíme zapomenout na zahrádkáře, kteří stavějí terasové záhony, jež vymezují svislými dřevěnými dřevěnými deskami do podoby pyramidového rozložení (terasové záhony).

Mnozí již mají „načteno“, či vyzkoušeno „na vlastní kůži“, že ochrana klasickými lazurami, nebo oleji, které se používají pro ochranu pergol, laviček, garážových stání není vhodná, protože lazura se během několika měsíců v zemině rozpadne vlivem alkalického působení zeminy. Nejsou vhodné ani silnovrstvé lazury, používané pro ochranu oken a okenních rámů, z téhož důvodu.

Jak tedy ošetřit dřevo před zakopáním do země?

Naše společnost preferuje při ochraně dřeva vůči okolním vlivům použití přírodních olejů a přírodních pryskyřic, které jsou dřevu příbuzné, biologicky odbouratelné. Je to v duchu zásady: „Co ze dřeva vzešlo, to použijeme pro ochranu jiných dřevěných výrobků“. Je to jeden z přirozených koloběhů přírody. Konkrétně pro ochranu dřeva před zakopáním do země doporučujeme nátěr zředěným dřevným térem (dehet).

Historicky vzato, používala se různá řešení. Představme si je chronologicky, zhodnoťme jejich náročnost a další argumenty.

Jedním z klasických řešení metoda opalování. Ochrana dřeva opalováním spočívá v tom, že zuhelnatělá vrstva dřeva vytvoří účinnou bariéru proti působení alkalických vlivů zeminy. Tím uchrání dřevo (nejčastěji dřevěné kůly) před pronikáním nadměrné vlhkosti, následně tedy pak před rozvojem bio-rozkladných organismů uvnitř dřeviny. Má to ale řadu problémů:

  • Tloušťka účinné zuhelnatělé vrstvy musí mít alespoň 1 cm, tedy opalování kůlu, či trámu trvá delší dobu.
  • Dalším problémem je, že musíte mít k dispozici poměrně větší prostor pro ohniště a zejména velký prostor v okolí ohniště, abyste mohli opalovat dřevěné kůly najednou (pokud nepoužíváme LED-LAMPU).
  • Je důležité poznamenat, že dřevěné kůly, zakopané do země, uhnijí nejčastěji těsně nad povrchem zeminy. Proto je třeba vytvořit ochranu nejen po hranici terénu, ale minimálně 20cm nad terén. Z estetického hlediska se mě osobně příčí, když budu mít sloupky 20-30cm nad terénem hrbaté – zuhelnatělé, následně pak pokračuje hladká kulatina, či hranol, ošetřená slabovrstvou olejovou lazurou.
  • Dalším problémem je řešení bezpečnosti práce při použití otevřeného ohně.

V druhé polovině minulého století lidé, kteří se nechtěli zabývat opalováním, vymysleli novou metodu ošetření dřevěných kůlů před zakopáním. Metoda je ekonomicky snadno dostupná, z ekologického pohledu je však naprosto nepřijatelná. Metoda spočívá v nátěru dřeva vyjetým olejem. Vyjetý olej obsahuje řadu syntetických aditiv, tedy není biologicky odbouratelný. Dle mého názoru, je vyjetý olej karcinogenní (u sloupů ohrady asi málo významné, u nátěrů chalupy dost podstatné). Vyjetý olej nikdy nezaschne, tedy povrch bude špinit tak dlouho, dokud vyjetý olej nevsákne do vnitřní struktury dřeva. Dále tuto variantu nechci rozebírat.

V některých diskuzích jsem četl o úspěšnosti nátěrů kůlů, příp. sloupků, před uložením do země asfaltem. Dřevěné sloupky takto získají odolný a neprodyšný kabátek, ale opět se dostáváme k problematice práce s otevřeným ohněm.

Alternativa k nátěrům:

Jednou z možností, o kterých jsem slyšel je také laminování dřeva. Zde jde o „studený proces“ za účasti epoxidové (syntetické) pryskyřice. Epoxidová pryskyřice je chemicky hodně odolná, biologicky obtížně odbouratelná, cenovou relaci takové úpravy si netroufám odhadnout.

Čím natřít dřevěné kůly – sloupky na ohradu? Dřevný tér je tradiční, osvědčený přípravek na ochranu dřeva, který šetří přírodu

FOTO - Dřevný tér - dehet ze Švédska (5L)
Dřevný tér – borovicový dehet ze Švédska (5L)

Jak je již patrno z výše uvedeného textu, naše společnost doporučuje „studenou cestu“ ve smyslu použití dřevného téru (dehtu). Dřevný tér je přírodní produkt, který se získává ze smolnatých částí pryskyřičnatých dřevin (z kořenů a pařezů), u nás především z borovic (proto se mu říká borovicový dehet). Jedná se o hustou, olejovitou kapalinu tmavohnědé barvy, s medovou konzistencí a charakteristickým kouřovým zápachem, který časem vyprchá

Dřevný tér (dehet) nebo také dřevní smůla se odedávna používal k ochraně dřevěných konstrukcí, staveb a výrobků (především z měkkého dřeva), které byly zatíženy povětrnostními vlivy. Např. dřevěné kostely, sruby, roubenky, stodoly, lodě, šindelové střechy, kůly, mola, lávky, ploty, povozy, sáně, pergoly, okenice apod.

Dřevný tér vytváří v podpovrchové části dřeva tenkou ochrannou vrstvu, která velmi dobře odolává vlivům povětrnosti, rozkladnému UV záření a také škůdcům, plísním a hnilobám. Je přirozeně antiseptický. Dřevný tér se (po naředění) snadno roztírá a po zaschnutí zajišťuje ekologickou ochranu dřeva – neuvolňuje nebezpečné látky a nezatěžuje životní prostředí.

Jak ošetřit dřevo – dřevěné sloupky před zapuštěním do země?

FOTO - Tradiční terpentýnový olej balzámový (1L)
Tradiční terpentýnový olej balzámový (5L)

Dřevný tér (nejčastěji získávaný z kořenů borovice a jiných pryskyřičných dřevin), kterému se nejčastěji říká „borovicový dehet“ je ideálním nástrojem pro ochranu dřeva před zakopáním do země. Borovicová smůla je silně vodoodpudivá, má antiseptické účinky a je biologicky v přírodním procesu odbouratelná. Nevýhodou dřevného téru je, že špatně teče (jako med), proto je třeba jej pro aplikaci zředit. Ideálním ředidlem je rozpouštědlo – terpentýn (terpentýnový olej). Naše společnost prezentuje v nabídce 2 druhy terpentýnu. Dřevní terpentýn (běžný terpentýnový olej) je levnější, aromatičtější, zatímco balzámový terpetýn (bezzápachový terpentýn) je dražší, ale ušlechtilejší a není výrazně aromatický. Balzámový terpentýn uvítají lidé, kteří natírají dřevo, určené nad povrch země (obklady budov, pergoly, atp.). Zřejmě neexistuje terpentýn bez zápachu, ale balzámový terpentýn je pro běžného spotřebitele přijatelnější variantou než standardní terpentýn (terpentýnový olej).

FOTO - Tradiční terpentýnový olej dřevný (5L)
Tradiční terpentýnový olej dřevný (5L)

Pro dřevěné sloupky plotů a běžné trámy v exteriéru je vhodné použít obyčejný dřevný terpentýnový olej. Balzámový terpentýn (bezzápachový terpentýn) by nátěry zbytečně prodražoval. Dřevěné kůly – sloupky – je vhodné důkladně ošetřit, tedy nátěr by měl být aplikován ve 2-3 vrstvách, přičemž pro 1. vrstvu je vhodné dřevní dehet (borovicový dehet) ředit terpentýnem v objemovém poměru 1:1. Další nátěry lze již ředit dle roztíratelnosti a tvorby nátěrového filmu (např. 2 díly dehtu :1 díl terpentýnu). Časy schnutí mezi vrstvami jsou v řádu týdnů, ale já říkám všem zákazníkům, že na dřevo se nesmí spěchat. Uvědomme si, že čím déle hmota zasychá, tím hlouběji penetruje do povrchu.

Metoda ochrany dřeva dřevním dehtem je prastará historická zvyklost. Tér není žádná moderní vychytávka. Jedná se o pracovní proces dlouhodobý, nicméně velmi účinný a ekologicky přijatelný.

Všechny výše zmíněné produkty můžete zakoupit v našem e-shopu.