Čím natřít dřevo v interiéru?

Na dřevo v interiéru lze použít nejrůznější druhy nátěrů. Od olejových lazur, přes vosky, až po laky. Je třeba si předem říct, jak moc bude daná dřevěná plocha namáhaná, jestli chceme, aby vynikla dřevěná kresba nebo ji chceme potlačit/skrýt a rovněž se musíme rozhodnout, jestli chceme, aby dřevo přirozeně tmavlo, nebo toužíme zachovat původní odstín. Znáte odpovědi na tyto otázky? Výborně, v následujícím články si tedy povíme, čím natřít dřevo vevnitř.

Jak na tmavnutí dřeva?

Pokud se vám líbí přirozené stárnutí dřeva, které je spojené s jeho žloutnutím nebo tmavnutím, můžete se vrhnout rovnou na další kapitolu, kde začneme vybírat ochranný nátěr. Pokud však patříte mezi ty, kteří si vybrali určitý typ dřeva pro jeho přirozený odstín a právě ten chcete zachovat co nejdéle, vždy začínejte použitím Stabilizátoru dřevního ligninu.

Největší účinek má stabilizátor u měkkého, světlého a savého dřeva (smrk, borovice…). Použít jej můžete na jakýkoliv typ dřeva, ovšem, čím tvrdší dřevo zvolíte, tím je méně savé, proto časem tmavnout bude. Barevná změna však bude prokazatelně menší, než v případě, že stabilizátor dřevního ligninu nepoužijete.

Stabilizátor aplikujte pouze na dřevo zbroušené a obnažené. Poté už můžete použít libovolný ochranný, či dekorativní nátěr. A nezapomeňte, patří pouze do interiéru.

Podlahy a schody

Základním produktem, který doporučujeme pro nátěry podlah a schodů v interiéru, je náš Tvrdovoskový olej. Lze ho použít na jakýkoliv typ dřevin. Měkké dřevo olej krásně nasaje a k tvrdému a exotickému dřevu krásně přilne. Hlavními benefity tohoto produktu je to, že se neloupe, nevytváří šupiny a nepraská. Je odolný proti mechanickému poškození a povrch dřeva chrání před hloubkovým ušpiněním. Což je extrémně důležité právě u podlah a schodů. Olej lze dodáváme v několika barevných odstínech.

Dalším produkt, který je vhodný na podlahy a schody je LEINOS 240 – Tvrdý olej. Jedná se o napouštěcí olej, který lze kromě dřeva použít i na korek nebo neglazované keramické dlaždice. Hodí se pro extrémně namáhané podlahy a pokud potřebujeme odolnost zvýšit ještě více, naneseme v prvním kroce LEINOS 240 a na něj přidáme další dvě vrstvy bezbarvého oleje LEINOS 245 – Tvrdý olej speciál (pololesklý povrch), nebo LEINOS 290 – Tvrdovoskový olej (polomatný povrch typu „uzavřený pór“).

dřevěné schody

Takto ošetřená podlaha je silně vodoodpudivá, paroprospustná a ochráněná před hloubkovým ušpiněním. Zároveň si můžete vybrat hned z několika barevných odstínů.

Vysoce kvalitním produktem značky LEINOS je i LEINOS 310 – Přírodní vosk. Jedná se o čistě přírodní vosk, který se rovněž hodí na extrémně namáhané plochy. Kromě podlah a schodů jej tedy můžete použít i na dveře nebo jídelní stoly. Jeho výhodou je snadné nanášení, kdy ho pouze natíráte houbičkou (doporučujeme molitanovou), či hadříkem. Ovšem pozor! Na rozdíl od nevoskových nátěrů, zde nesmí být povrch dřeva savý! Proto je potřeba dřevo nejprve ošetřit barevným Tvrdým olejem LEINOS 240, nebo bezbarvým nežloutnoucím Impregnačním olejem LEINOS 241 a po 24 hodinách teprve nanést vosk.

Pro ošetření podlah a schodů můžete zvolit i olej Synteko NATURAL 1608. Tento prvotřídní olej na dřevo neobsahuje rozpouštědla a je charakteristický vysokou mechanickou a chemickou odolností. Proto bývá často užíván i v komerčních prostorách (banky, nádraží, muzea…) Patří mezi přední produkty v oblasti ochrany dřevěných podlah a navíc dosahuje až 3 x nižší spotřeby než jiné oleje.

Okna a dveře

Pro nátěr oken a dveří v interiéru je potřeba zvolit barvy, či lazury, které silně odpuzují vodu, jsou paropropustné a u oken je navíc potřeba, aby byl nátěr kompatibilní s těsnícími profily a aby jej neobarvila malta. To vše splňuje zcela přírodní olejová lazura LEINOS 261. Tato lazura na dřevo do interiéru jej dokonale ochrání před vlhkostí, ale co je důležité – neuzavře póry, a tak dřevo zůstane pružné. A proč se hodí pouze do interiéru? Neobsahuje totiž ochranu proti houbám a plísním, která je pro exteriér důležitá, proto na vnější stranu oken a dveří doporučujeme takřka identický produkt LEINOS 260, která je podložena bezbarvou biocidní olejovou impregnací LEINOS 150. To je totiž nejlepší lazura na dřevo v exteriéru, pokud se bavíme o oknech a dveřích.

dřevěné dveře

Stropy a obklady

Prvním produktem, který zmíníme, je LEINOS 600 – Vosková lazura. Ta je vyrobená speciálně pro dekorativní úpravu surových dřevěných stěn a stropů v interiéru. Je hluboce matná, mírně porézní. Z toho plyne, že je v případě nutnosti obtížněji čistitelná, což ale u povrchové úpravy dřevěných stropů v interiéru není nikterak omezující faktor. Rovněž ji lze použít na dřevěné dveře, či zárubně. V takovém případě je vhodné voskovou lazuru LEINOS 600 zastřešit 1-2 nátěry tvrdovoskového oleje LEINOS 290. Tím získá finální povrch dobrou odolnost a je snadno čistitelný. Lazury LEINOS 600 se dodávají v bílé nebo bezbarvé variantě (tuto lze barevně tónovat dle vašeho přání). Svou oblíbenost si LEINOS 600 získal i díky šetrnosti k lidskému organismu a k životnímu prostředí.

LEINOS 342 – Tekutý vosk se základem je dalším nátěrem, vhodným na dřevo do interiéru. Skvěle se hodí pro impregnaci surových nebo savých dřevěných povrchů, které jsou mechanicky málo zatěžované, tedy stropy, obklady i palubky v interiéru. Naopak není vhodný pro použití ve vlhku a ve styku s rozstřikovanou vodou. Používejte jej primárně na středně savé dřeviny jako je borovice, smrk nebo středoevropský modřín. Pokud máte savé dřevo typu balsa, červený cedr nebo třeba bříza, doporučujeme jej nejprve ošetřit impregnačním olejem LEINOS 240, nebo LEINOS 241. LEINOS 342 – Tekutý vosk je možno aplikovat štětcem, houbou, aplikátory z mikrovlákna, atp. V každém případě je třeba 20-30 minut od aplikace povrch zkontrolovat a suchým, měkkým hadříkem setřít nevsáknuté přebytky tekutého vosku.

Pracovní deska v kuchyni

Doporučeným produktem na dřevěné kuchyňské desky je LEINOS 280 – Olej na pracovní desky. Ten dobře proniká do dřeva, velmi snadno se aplikuje, na dřevu vytváří antistatický ochranný film a co je hlavní, je extrémně odolný vůči skrvnám od kávy, červeného vína, ovocných šťáv apod. Jedná se o bezbarvý produkt, který slouží, jak k prvotnímu nátěru, tak k následné pravidelné údržbě. A vždy je to stejně jednoduché. Olej nanášejte štětcem, hadříkem, válečkem, nebo houbou a nevsáknutý olej po uplynutí cca. 20 – 30 min. setřete a povrch vyleštěte.

dřevěná pracovní deska v kuchyni

Pokud si přejete kuchyňskou desku barevně tónovat, můžete na dřevo použít i již výše zmíněný LEINOS 290 – Tvrdovoskový olej. Ten dodáváme v devíti barevných odstínech, které vytváří elegantní povrch typu „polouzavřený pór“ a jsou chemicky odolné vůči slinám, potu, kávě, pivu, kole i červenému vínu.

Dřevo v koupelně

Obecně lze říci, že k ošetření dřeva v koupelně bychom měli volit nátěry, které jsou silně vodoodpudivé a snesou i delší styk s vodou. Impregnace dřeva proti vodě je v tomto případě zcela zásadní. Lidé do koupelny často volí lak, který vodě odolá. Problém však nastane v momentu, kdy lak praskne, pak totiž do tohoto místa zateče voda, dřevo zčerná a opravíte jej pouze tak, že desku kompletně přebrousíte a znovu natřete. Lak lokálně opravit nelze.

Pokud hledáte přírodní ochranu, která se vyrovná laku, ovšem je snadno udržovatelná, na dřevo nejprve použijte impregnační olej LEINOS 240, či LEINOS 241 a následně aplikujte LEINOS 310 – Přírodní vosk. Tak získáte povrch, který odolá vodě stejně jako lak, nepopraská, je pružný, mechanicky odolný, snadno opravitelný a jednoduše z něj odstraníte zaschlé kapky vody. Na dřevo v koupelně je tedy zcela ideální. V tomto případě nedoporučujele barvy ani olejové lazury.

Nábytek

Dřevo místo dřevotřísky je v interiérech na vzestupu. Jaká je tedy nejlepší barva na dřevo? To záleží na vás! Barvou totiž chápeme nátěr, který je plně krycí a zcela skryje texturu dřeva. V tomto případě volte jednoduše podle toho, jaký odstín barvy se vám líbí. Myslete však na to, že případné lokální opravy škrábanců a jiných nedokonalostí bude složitější.

Většina z výše zmíněných produktů je použitelná na nábytek a na rozdíl od barvy texturu dřeva neskryjí, ale naopak zvýrazní. Některé olejové lazury nabízí různé barevné odstíny, proto si můžete zvolit, která barva je pro váš interiér ta nejvhodnější. Pokud ovšem chcete docílit toho, že vámi zvolený odstín barvy zůstane co nejdéle stejný, nezapomeňte nejdřív použít Stabilizátor dřevního ligninu, o kterém hovoříme v úvodu tohoto článku.

Nejuniverzálnějším produktem je Tvrdovoskový olej. Nábytek, který může přijít do styku s potravinami (jídelní stůl, konferenční stolek, noční stolek…) ocení ochranu produktem LEINOS 280 nebo LEINOS 290. Mechanicky namáhaný dřevo pak můžete natřít bezbarvým LEINOSEM 245 nebo přírodním voskem LEINOS 310.

Stále si nejste jistí, který produkt pro vás bude ten nejlepší? Neváhejte se na nás obrátit.