Jak zabránit tmavnutí dřeva?

Přirozenou součástí stárnutí dřeva je jeho postupné žloutnutí, či tmavnutí. Jedná se o zcela přirozený jev, který však výrazně mění původní barvy dřeviny. Může za to UV záření, které ovlivňuje dřevo v exteriéru, ale i interiéru. Pokud jste investovali do drahé dřevěné podlahy, na kterou jste položili menší, dekorativní koberec, určitě si nepřejete, abyste ho po roce posunuli a zjistili, že je pod ním dřevo v původním odstínu a všude kolem něj o odstín tmavší.

Jak zabránit žloutnutí dřeva?

Pokud jste již podobnou situaci zažili a brouzdali po internetu, ve snaze najít přípravek, který by to napravil, našli jste pravděpodobně odšeďovače. Tedy přípravky, které slouží k odstranění zašedlého dřeva. Případně takové, které jsou lehce pigmentované a snaží se skrýt žloutnutí a šednutí dřeva. Obě tyto varianty však řeší až vzniklý problém. Nepředchází mu. Co je tedy vhodná ochrana dřeva?

Jak zachovat barvu dřeva?

Proto jsme vyvinuli Stabilizátor dřevního ligninu, který u jiných prodejců nenajdete. Jak název napovídá, tento zcela jedinečný přípravek stabilizuje dřevní lignin, což znamená, že dřevo netmavne a časem může být dokonce světlejší. Je vhodný ja jakýkoliv typ dřevin a dřevěných povrchů – obklady, podlahy, schody, nábytek, rámy, trámy… Pokud jste si tedy vybrali konkrétní dřevo právě kvůli jeho odstínu, můžete jej zachovat v celém interiéru. Stabilizátor dřevního ligninu (neboli blokátor žloutnutí dřeva) používáte v první fázi nátěru. Jeho velkou výhodou je, že na něj můžete použít jakýkoliv lak, lazuru, či olej libovolné značky.

Mohu použít louh?

Možná jste již slyšeli o speciálním louhu, který dokáže povrch dřeva také stabilizovat a takto se praktikuje již desítky let. Nejznámější jsou produkty dánské značky WOCA (bílý, šedý a antik louh na podlahy) a také louh LEINOS na měkké dřeviny (bílý, bezbarvý).

Manipulace s louhem je ovšem nebezpečná. Možná jste již sami louh používali například k čištění zanesených odpadů a nyní si představte, že byste jím ošetřovali všechno dřevo v interiéru. Náš blokátor žloutnutí dřeva je naproti tomu zcela bezpečný vodný roztok. Manipulace s ním není zdraví škodlivá a je zcela jednoduchá.

Aplikace

Před samotnou aplikací je třeba dřevo připravit. Aby byl blokátor žloutnutí správně absorbován, je třeba, aby bylo dřevo zcela obnažené, bez jakéhokoliv jiného nátěru, suché a ideálně obroušené. Poté stabilizátor dřevního ligninu dobře promíchejte a pomocí štětce, válečku, tamponu, hadříku nebo stříkací pistole rovnoměrně nanášejte. Pro lepší schnutí dobře větrejte a nikdy blokátor žloutnutí nenatírejte na přímém slunci. Po 24 hodinách můžete nanášet vrchní ochranné, či dekorativní nátěry dle vlastního výběru.

Čím mohu natřít dřevo po aplikaci Stabilizátoru?

Jak jsme již zmínili, blokátor žloutnutí je vhodný pod jakýkoliv nátěr a stabilizátor na něj nebude mít žádný špatný vliv. Můžete volit produkty bezbarvé i pigmentované a vybírat byste měli dle typu povrchu.

Univerzálním produktem je náš BBB Tvrdovoskový olej, který je zcela přírodní, neloupe se, dřevo impregnuje do hloubky a má vysokou mechanickou odolnost. Dodáváme jej bezbarvý i pigmentovaný a můžete si být jisti, že se jedná o zcela dokonalou ochranu dřeva.

 

Jestliže potřebujete natřít mechanicky a chemicky namáhané plochy, jako jsou dveře, zárubně dveří, či okna v interiéru, doporučujeme zvolit lazuru LEINOS 261, která dřevo ochrání rovněž před ušpiněním maltou. Koupit ji můžete v bílé a bezbarvé variantě.

Na stěny a stropy naopak radíme použít tekutý vosk LEINOS 342 a to především kvůli jednoduché aplikaci. U takto velkých ploch jistě oceníte, že dřevo stačí natřít pouze jednou vrstvou a je chráněné před popraskáním, je hebké na omak a díky vosku je dokonale zdůrazněna jeho textura.

V každém případě však doporučujeme v první řadě použít Stabilizátor dřevního ligninu, který dřevo ochrání před UV zářením i v interiéru. A pokud chcete zamezit působení UV venku, zvolte náš přírodní BSP napouštěcí olej, který již blokátor žloutnutí obsahuje a k dispozici jsou různé barvy.

Ukázka

Na obrázcích níže můžete vidět smrkové latě po roce v interiéru.

První obrázek zobrazuje 3 dvojice nátěrových úprav.

Zleva 1. pár

Jak můžete vidět, působením UV záření dřevo výrazně ztmavlo (fotooxidace).

Zleva 2. pár

Opět je vidět, že dřevo vlivem UV záření výrazně tmavne a až tak moc nezáleží na typu použitého oleje.

Zleva 3. pár

I zde je jasné, že blokátor žloutnutí vše zachránil. Povrch je ale rozdílný hlavně na dotek. Protože vosk zůstává na povrchu dřeva a održuje ho pocitově stále jako „čerstvé“. Zatímco impregnační oleje se časem propadají do dřeva a je tedy třeba je pravidelně doplňovat, aby dřevo nebylo suché, či dokonce popraskané.

Druhý obrázek zobrazuje 1 dvojici nátěrových úprav.

  • Levý: stabilizované dřevo
  • Pravý: nestabilizované dřevo

V praxi se často setkáváme s tím, že výrobci vydávají bělené lazury (nejsilnější je titanově bílý odstín ). za ochranu před UV. Na přiloženém obrázku však můžete vidět, že ani zabělený povrch před dřevo před žloutnutím neochrání. Pouze je na několik měsíců lépe schová. Náš Stabilizátor dřevního ligninu, však tento problém definitivně vyřeší.

Závěr

Na obrázcích se můžete přesvědčit, že Stabilizátor dřevního ligninu je jediná dostatečná ochrana dřeva před žloutnutím a tmavnutím. Tento vodný roztok neobsahuje rozpouštědla, manipulace s ním je jednoduchá a není zdraví škodlivá. Spolu s vhodným ochranným nátěrem (olej, olejovosk, vosk…) prodlužuje životnost a původní odstín dřeva.

Jestliže tedy chcete docílit přirozeně světlého interiéru, je Stabilizátor dřevního ligninu (blokátor žloutnutí dřeva) tím správným produktem. Další informace najdete na našem e-shopu, případně nás můžete navštívit v našem obchodě ve Zlíně.